Mija właśnie 100 lat od czasu wprowadzenia na części ziem Rzeczypospolitej marki polskiej.
W początkach XX w. na ziemiach polskich płacono banknotami wszystkich państw zaborczych i Polacy zdążyli się już do tego przyzwyczaić. W sierpniu 1916 roku do Warszawy wkroczyła armia niemiecka. Władze okupacyjne przystąpiły do działań na rzecz powołania banku emisyjnego. 9 grudnia tego roku została wprowadzona rozporządzeniem generał-gubernatora warszawskiego marka polska. W Generalnym Gubernatorstwie Warszawskim była ona emitowana przez utworzoną w grudniu tego roku Polską Krajową Kasę Pożyczkową. Marka polska od 26 kwietnia 1917 roku stanowiła jedyny prawny środek płatniczy na tym obszarze. 1 marka polska odpowiadała 100 fenigom.
Na banknotach z 1916 roku znalazł się orzeł biały (pierwszy raz zastosowany oficjalnie od czasu upadku powstania listopadowego).
W 1924 r. marka polska została zastąpiona przez polskiego złotego.
ilustracje ze strony pl.wikipedia.org
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńJestem dość zdziwiony, gdyż nawet nie wiedziałem, że u nas były kiedyś marki jako środek płatniczy. Na pewno jest to numizmat dość ciężki w zdobyciu, ale jeżeli kiedyś na niego trafię, to będę bardzo szczęśliwy. Muszę jeszcze spojrzeć do https://www.skarbnicanarodowa.pl/ gdyż właśnie w tym miejscu najczęściej nabywam nowe monety do mojej kolekcji.
OdpowiedzUsuń