wtorek, 25 kwietnia 2017

Rok kościuszkowski 2017

Sejm poparł uchwały ustanawiające rok 2017 m.in. rokiem rzeki Wisły, pisarza Josepha Conrada–Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, naczelnika Tadeusza Kościuszki. Natomiast Senat postanowił, że rok 2017 będzie miał kilku patronów: m.in. naczelnika insurekcji z 1794 r. Tadeusza Kościuszkę, gen. Józefa Hallera, prezydenta na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza i lekarza Władysława Biegańskiego. 

Rzeczywiście jest w czym wybierać.

Wśród tych osób jedna się powtarza - Tadeusz Kościuszko. Jego postać nie wzbudziła żadnych kontrowersji w obu izbach parlamentu.
Medal Pamiątkowy dla uczczenia
270. rocznicy urodzin i 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki
wręczany przez Polską Fundację Kościuszkowską (zbiory własne)
W tym roku obchodzimy 200 rocznicę śmierci Andrzeja Tadeusza Bonawentury Kościuszki. Urodził się on 4 lutego 1746 r. w Mereczowszczyźnie (dziś w obwodzie brzeskim na Białorusi), zmarł 15 października 1817 r. w szwajcarskim Solurze. Był wytrawnym inżynierem wojskowym i fortyfikatorem; polskim i amerykańskim generałem, uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w latach 1775–1783. W czasie insurekcji kościuszkowskiej roku 1794 został Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej.

"Jak to na Litwie"
ilustracja do poematu Marii Konopnickiej
ze zbioru "Śpiewnik historyczny".
Obraz autorstwa Grażyny Kostawskiej,
olej, płótno 50x70 cm.
Jedna z 10 pocztówek wydanych przez
Ośrodek Kultury "Arsus"
(zbiory własne)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz