piątek, 17 lutego 2017

Udana operacja

Przeglądając dodatek "Najnowsza Ilustracja" do "Tygodnika Warszawskiego" nr 4 z 27 stycznia 1907 r. znalazłem ciekawą informację:

Wdzięczny pacjent 

W końcu zeszłego tygodnia do szpitala św. Rocha zgłosił się były pacjent, 20 letni chłopiec, Henryk Paczyński i prosił wszystkich lekarzy i felczerów na ślub swój i wesele.

Henryk Paczyński

A miał on powód do wdzięczności nie lada, gdyż li tylko pieczołowitości i staraniom lekarzy szpitalnych zawdzięcza życie swoje. Został on w roku zeszłym zraniony nożem w serce na ul. Rozbrat. Nóż przebił opłucną, płuco, osierdzie i utkwił w sercu. Pogotowie przewiozło go prawie konającego do szpitala św. Rocha, gdzie ordynator kliniki chirurgicznej, dr Andrzej Ciechomski, przystąpił do natychmiastowej operacji zeszycia serca. Operacja powiodła się w zupełności.

Andrzej Ciechomski. Zdjęcie ze strony mediton.pl

Długi czas toczyła się zajadła walka lekarzy z niesprzyjającymi warunkami, aż wreszcie wiedza i praca tryumf odniosły... Paczyński wyzdrowiał.
Był to dopiero drugi wypadek zupełnego wyzdrowienia chorego po podobnej operacji, na sześć dokonanych w tymże szpitalu. Pierwszym uleczonym był Chachaj, operowany przez dr-a [Antoniego] Gabszewicza.

Antoni Gabszewicz. Zdjęcie ze strony mediton.pl

Andrzej Ciechomski urodził się w Warszawie w 1858 r. Tu też studiował. Początkowo był asystentem w Szpitalu Dzieciątka Jezus. W 1896 r. objął funkcję samodzielnego kierownika oddziału Szpitala św. Rocha. W 1907 r. przeniesiony został ponownie do Szpitala Dzieciątka Jezus. Zmarł w 1928 r.

Antoni Gabszewicz urodził się w 1858 r. w Kodłutowie (pow. mławski). Od 1898 r. był ordynatorem oddziału chirurgicznego Szpitala św. Rocha. W 1912 r. został lekarzem naczelnym tego szpitala. Zmarł w 1919 r.

W 1707 r. Bractwo św. Rocha postanowiło otworzyć własny szpital dla ubogich, chorych. Pierwszą siedzibą szpitala był  domek na Nowym Świecie. W 1709 r. Bractwo otrzymało tereny na Krakowskim Przedmieściu. Trzy lata później otworzyli „Szpital chorych płci obojga pod tytułem św. Rocha w Warszawie pod nr 395". W 1749 r. został wybudowany nowoczesny budynek projektu Jakuba Fontany. Był także szpitalem klinicznym Akademii Lekarskiej, następnie Wydziału Lekarskiego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1944 r. budynek został spalony, w latach 1947-1949 odbudowany.


Budynek Szpitala św. Rocha. Zdjęcie ze stronu wum.edu.pl

1 komentarz:

  1. Bravo lekarze! W tamtych czasach, a także z technologii. ..

    OdpowiedzUsuń