środa, 13 stycznia 2016

Brzozdowce

Wieś Brzozdowce. Założona w 1410 roku przez Mikołaja Beńko, aktualnie znajduje się poza granicami Rzeczypospolitej. Ponad 50 kilometrów na południe od Lwowa. Zapewne nigdy nie zwróciłbym na nią uwagi gdyby nie przypadek... Przeglądając domową kolekcję fotografii trafiłem na zdjęcie wykonane przez mojego Dziadka. Przedstawiało wnętrze drewnianej synagogi, prawdopodobnie w Brzozdowcach. Chcąc się w tym upewnić zajrzałem do internetu. Porównując zachowane zdjęcia okazało się, że nie jest to jedyne zdjęcia Dziadka z tego miejsca. W domowej kolekcji znalazłem ich kilka.  
To skłoniło mnie do zakupu książki autorstwa Stanisława Horynia "Historia i losy miasteczka Brzozdowce". Chciałem poznać miejscowość po której wędrował mój Dziadek. Ta 150-stronicowa książka zawiera około 150 zdjęć, część z nich unikalna. Po przejrzeniu wielu zdjęć (książka i internet)  byłem już wyczulony na niuanse fotograficzne. 
We wspomnianej książce znajdują się trzy zdjęcia drewnianej XVIII-wiecznej synagogi (prezentuję tutaj dwa). Została ona na nich pięknie uchwycona. Możemy poznać szczegóły jej budowy, jej otoczenie (s.76-77).Zainteresowało mnie zdjęcia na następnej stronie pokazujące Pożar synagogi (s.78). W książce nie podano dokładnej daty jej zniszczenia, natomiast zapisano, że drewniana synagoga i mykwa zostały zniszczone i spalone przez Niemców. Żydzi przymuszeni przez hitlerowców własnymi rękami musieli zniszczyć swoją świątynię. Rozumiem, że zdjęcie miało ilustrować ten fakt. 
Mam jednak wątpliwość co do podpisu pod zdjęciem. Proszę zwrócić uwagę na płonący budynek i porównać z konstrukcją synagogi. Nijak mi nie pasuje...
A Dziadkowe opisane poprawnie zdjęcie wnętrza synagogi przesłałem na sztetl.org.pl 

3 komentarze:

  1. Nie wiem, a może jednak jest podobieństwo tych budynków? Rozstaw okien jakby podobny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Konstrukcja dachy zupełnie inna a i okna na innej wysokości od ziemi....

    OdpowiedzUsuń