wtorek, 27 września 2016

Wrocław (Breslau) - ulica Świdnicka (Schweidnitzer Straße)

Każdy mieszkaniec Wrocławia, każdy turysta który był w stolicy Dolnego Śląska, przeszedł tą ulicą. Zapewne zwiedził m.in. kościół św. św. Stanisława, Doroty, Wacława, zajrzał do klasycystycznego budynku Opery Wrocławskiej czy też gotyckiego kościoła  Bożego Ciała. Warto popatrzeć jak ulica wyglądała kiedyś. Mam czasami wrażenie, że czas w tym miejscu trochę się zatrzymał ...


Schweidnitzer Strasse. Rysunek Heinricha Mutzela z 1828 r.


Ulica Świdnicka - Schweidnitzer Straße – reprezentacyjna ulica Wrocławia (Breslau) biegnie z południowo-wschodniego naroża Rynku w kierunku południowym (w kierunku Świdnicy). Ulica ma długość około 1 kilometra.

Powstała w czasie średniowieczne lokacji Wrocławia (Breslau) i wzmiankowana jest już w 1303 r. (platea swidnicensis). Następnie nazywana była: swidnische gassin, Schweidnitzer Gasse, Schweidnitzer Straße. Przed II wojną światową uchodziła za najbardziej elegancką ulicę miasta. Po wojnie przetłumaczono jej nazwę na Świdnicką, południową jej część nazwano Aleksandra Fredry. W początkach lat 50. całość ulicy otrzymała nazwę Stalingradzkiej. W 1957 r. powróciła do miana Świdnickiej.

Północna część ulicy, od Rynku do placu Teatralnego została na początku XXI w. zamieniona w strefę pieszą. W latach 70. XX w. przedzielono ulicę trasą tranzytową (ul. Kazimierza Wielkiego).

Schweidnitzer Strasse. Rysunek z II połowy XIX w. Zdjęcie ze strony tvn24.pl
Schweidnitzer Strasse. Zdjęcie ze strony vanillahostel.pl
Schweidnitzer Strasse. Pocztówka. Zdjęcie ze strony warszawa.naszemiasto.pl
Schweidnitzer Strasse. Rok 1928. Zdjęcie z moich zbiorów
Ulica Świdnicka. Rok 1972. Zdjęcie ze strony fotopolska.eu
Ulica Świdnicka. Rok 2005. Zdjęcie ze strony pl.wikipedia.org
Ulica Świdnicka. Lipiec 2014 r. Zdjęcie ze strony google.pl/mapsBrak komentarzy:

Prześlij komentarz